Open 24/7 · order any time Stock up & save · Free shipping from $60 Orders ship in 1–2 business days
HomeShop by purposeBulk baking ingredients & mixes

FOR THE NEXT GREAT BATCH.

Bake a little.Make a lot.

Bulk baking ingredients and mixes for flour-dusted counters and full cookie tins. Find flours, starches, leaveners and flavor essentials, with pack sizes that suit your next batch.

Shop the selection
Your favorites. Your mix. One basket.
Maseca Flour Corn 4 Lb (Pack of 10)Badia Pure Vanilla Extract 2 Oz (Pack of 12)Sticky Fingers Mix Scone Raspberry Baking Mix 16 Oz (Pack of 6)
CURATED FOR YOUR EVERYDAYMore flour. More possibilities.
Clear pack sizesKnow what arrives.Prices per itemCompare at a glance.Free shipping from $60On eligible orders.

Bulk baking ingredients & mixes

The beginnings of something good.

Explore the baking aisle

20 products in this edit

A little help choosing ↓
Maseca
Flour Corn
$107.99Case of 10 · 4 lb each
$10.80 each · $2.70/lb
King Arthur
Flour Pizza
$61.99Case of 4 · 3 lb each
$15.50 each · $5.17/lb
Bob's Red Mill
Flour 00
$51.99Case of 4 · 48 oz each
$13.00 each · $0.27/oz
Bob's Red Mill
Flour Oat
$43.99Case of 4 · 18 oz each
$11.00 each · $0.61/oz
Bob's Red Mill
Baking Soda
$28.99Case of 4 · 16 oz each
$7.25 each · $0.45/oz
Bob's Red Mill
Cornstarch
$32.99Case of 4 · 18 oz each
$8.25 each · $0.46/oz
Let's Do Organic
Cornstarch
$37.99Case of 6 · 6 oz each
$6.33 each · $1.06/oz
Organic
Bob's Red Mill
Baking Powder
$33.99Case of 4 · 14 oz each
$8.50 each · $0.61/oz
GOOD TO KNOW

Before you fill
the pantry.

More questions, answered ↗
Does “bulk” always mean one large bag?

No. Some ingredients are sold in a large bag; others are cases of smaller retail packages. The main price covers the entire listed selling pack. See each card and product page for the quantity and size.

Is the main price for the full selling pack?

Yes. The main price covers the entire listed selling pack. The pack details identify the number of retail units and size per unit when available. A retail unit may itself be a multipack; check the product page and images for the contents.

Can I mix products and earn stock-up rewards?

Yes. Different selling packs count toward the same merchandise subtotal. Eligible orders receive free shipping from $60, $5 off from $150, $15 off from $250 or $30 off from $400. The highest stock-up reward applies automatically; product and other order offers do not stack. Taxes and shipping do not count toward the thresholds.

When will my order ship, and can food be returned?

Orders are normally processed in 1–2 business days; delivery time is separate. Food and other perishables cannot be returned. See the shipping policy and refund policy for full terms and exceptions.

Stock up & save

Your best reward applies automatically.

  1. SPEND $60Free shipping
  2. SPEND $150$5 off+ free shipping
  3. SPEND $250$15 off+ free shipping
  4. SPEND $400$30 off+ free shipping
A LITTLE MORE IN YOUR BASKET. MORE BACK FOR YOU.

Stock up. Unlock more savings.

Your pantry favorites, everyday essentials, and next discoveries all count.

  1. Spend $60Free shipping
  2. Spend $150$5 off + free shipping
  3. Spend $250$15 off + free shipping
  4. Spend $400$30 off + free shipping

No code needed. The highest eligible stock-up discount applies once per order and combines with eligible free shipping. Merchandise thresholds exclude tax and shipping. Other product or order offers do not stack. One-time purchases only; free shipping follows the store’s eligible destinations and shipping methods.